4. ROČNÍK
1. hodina
Geomantie a geopatogenní zóny

Geomantie
je věštění ze značek a linií na zemi. Využívala se například při vyhledávání správných míst pro stavby a pro hroby. Je naukou o jemnohmotných silách Země a o tom, jak jim porozumět a vhodně s nimi pracovat. Jsou to principy, kterými se můžeme řídit tak, abychom byli schopni zachytit jemné změny životní energie v prostoru. Na principu geomantie pracuje například čínské učení feng-šuej. Staré kultury v silových místech, ať už pozitivních nebo naopak v těch, která potřebovala léčbu, vztyčovali často menhiry, aby zesílili, oslabili nebo přeprogramovali působení místa.
Geomantie staví na energetických tocích a centrech v tělese planety. V minulosti a v různých kulturách narazíme na různá pojmenování těchto zvláštních sil - dračí žily, dračí linie, ley lines, siločáry, magické toky a spousta dalších. Nejspíš vám taky něco říká výraz genius loci, tedy "duch" místa. Jejich vnímání je možné pomocí jasnovidných schopností. Lidské tělo v tomto případě funguje jako citlivá anténa vnímající vibrace pod zemí, infrazvuk a jiné podprahové signály a informace. Pokud chceme posílit svou schopnost vnímat tyto linie a body, můžeme svou tělesnou anténu „nastavit“ ještě citlivějším doplňkem v podobě například proutku, virgule nebo kyvadla.
Geomantie může být užitečná především při plánování staveb nebo při stěhování nábytku. Každé území, na kterém se rozhodujeme stavět, má své vlastní energetické pole. Při stavbě bychom toto pole nejen měli respektovat, abychom se pak v domě necítili špatně a nepatřičně, ale také můžeme přirozenou energii místa podpořit a využít tak, abychom se v domě cítili přímo skvěle. Totéž platí pro rozmístění místností v domě a nábytku v místnostech. Je k tomu jen třeba trocha jasnovidné citlivosti.
Geopatogenní zóny
mohou být geologické poruchy, tektonické zlomy, změny podloží, spodní vody, poklad, mrtvola... Zkrátka vše neobvyklé pod povrchem. Mnoho lidí jejich působení pociťuje jako nepříjemné (nevolnost, otékání nohou a rukou, bolest hlavy). Mnozí psychotronikové k jejich odstínění používají kovové ankhy nebo pětiúhelníky. Ovšem popravdě řečeno, čert ví, co to ta geopatogenní zóna je a co se tím dá dělat. Nejúčinnější zatím je přesunout postel...
Dřívější označení "dračí žíly" bylo nahrazeno výrazem "geopatogenní zóny". Slovo geopatogenní vzniklo ze dvou řeckých slov: geo znamená " země" nebo "zemní" a pathos značí " utrpení" nebo "nemoc". Volně přeloženo jde o utrpení, které pochází ze země, nebo nemoc pocházející ze země.
Škodlivý vliv geopatogenních zón na organizmus znaly podle dochovaných dokumentů všechny vyspělé civilizace. První zmínky o dračích žílách (geopatogenních zónách) jsou staré více než 4000 let a pocházejí z Číny. Císař Kuang Yü vydal nařízení o zkoumání pozemků určených k zástavbě, pokud jde o průběh “dračích žil” a podzemních vodních toků. Staří Číňané, dříve než začali stavět dům, přizvali na místo proutkaře, aby určil „dračí díry"- zóny zemních vlivů. Také ve starém Římě či Egyptě o těchto zónách věděli, a je potvrzeno, že se jim snažily vyhnout - konkrétně při stavbách domů, protože se obávali zvýšeného výskytu nádorových onemocnění, který se na těchto zónách projevoval. Třeba ve starém Egyptě přihnali na pozemek stádo krav: kde se zvířata uložila k odpočinku, tam začali stavět. Znalost těchto “jevů” se udržela zřejmě až do renesance, kdy byly četné kláštery a zámky stavěny tak, aby jejich zdi probíhaly v linii pásů GPZ. I dnes se přece říká v novém domě: Kam si lehne pes, tam dej postel, kam si lehne kočka, tam nedávej nic. Zvířata vnímají GPZ stejně jako lidé, jen se neostýchají věřit svému instinktu.
Feng-šuej
je stará čínská nauka zabývající se naším bezprostředním okolím - zejména naším domovem. Techniky feng-šuej nám mohou pomoci odhalit nejvhodnější uspořádání pro náš domov nebo pracovní místo obdobně, jako hledání geopatogenních zón. S pomocí především jasnocítění můžeme odhalit, jaké energie se nacházejí nebo protékají konkrétními místy, a následně podle toho můžeme upravit své prostředí. Feng-šuej také hodně pracuje s energiemi světových stran.
Čerpala jsem z:
https://silesia.wz.cz/gpz.htm
https://appl.l.sweb.cz/web/virgule.html
1. úkol
1) Jaké máte zkušenosti s feng-šuej? Co si o něm myslíte?
2) Co jsou dračí žíly? Zkuste si vzpomenout na energii nějakého konkrétního místa a napište mi o tom.
3) Jaký může být vliv GPZ? Máte doma nějaké? Zkuste na ně použít některou z doporučených metod nebo si dohledejte jinou metodu a napište mi o tom.
2. hodina
Virgule a proutkaření
Jako virgule označujeme různým způsobem ohnuté dráty sloužící k proutkaření = radiestezi, tedy k hledání podzemních vod, rud, geopatogenních zón nebo ztracených klíčů. Slouží prakticky jako anténa.
Mohou mít některý ze základních tvarů:
- vidlice (tvar prohnutého V) se drží oběma rukama za konce, špice se zvedá
- pružina (prostě péro), používá se podobně jako vidlice (Písařík z Básníků)
- dvě L (dva dráty ohnuté do tvaru L v poměru asi 10:25cm), drží se za kratší strany, delší se otáčejí
Proutek a virgule patří odedávna mezi základní nástroje komunikaci s přírodou a je důležitým odvětvím psychotroniky. Díky těmto nástrojům můžeme určit vodu a nerosty v podzemí, průběh geopatogenních zón, porušenou auru nad nemocným orgánem pacienta, vhodnost či nevhodnost určitých potravin, nedostatek vitamínů nebo minerálů u konkrétní osoby a mnohé další.
Velká virgule tvaru "Y" je klasický nástroj především pro detekci nerostů a vodních zdrojů. Zkušenému proutkaři označí i hloubku a vydatnost pramene. Podobné využití má i dvojice drátů tvaru "L". Malá jednoruční virgule tvaru "Y" zhotovená třeba z drátu na kolo je dobrá na geopatogenní zóny, ale třeba i na poruchy aury nad postiženým místem těla. Dobře se jí hledá i voda. Existují i pružiny, jednoduché proutky a další náčiní, ale někomu stačí jen ruce nebo blíže nedefinovaný "šestý smysl".
Hledání s pomocí virgule je nesmírně jednoduché. Postavíme se rovně, virgule držíme před sebou tak, aby směřovaly dopředu. Virgule musí mít možnost volně se v dlaních protáčet. Nejlepší je opřít si spodní konce o malíčky a svislou část drátu zapřít o mírně pokrčené prsty. No a pak už jen jdeme... Tam, kde budeme přecházet přes hledané místo, virgule se překříží nebo naopak oddálí v závislosti na druhu energie, nad kterou virgule právě jsou.
Pokud chceme jednoduchou odpověď, může třeba překřížení znamenat ano a oddálení ne, když se v duchu prostě jen soustředíme na otázku.
Velmi dobře se proutkaření trénuje u studní a studánek či potoků, kde jasně vidíme, jak proutek reaguje, když třeba přecházíme potok, a můžete se vcítit do svých dojmů a zafixovat je tak do svého podvědomí.
2. úkol
1) Co ještě byste mohli použít jako virguli? Zkuste vymyslet co nejvíc možností nebo předmětů denní potřeby.
2) Zjistěte si co nejvíc informací o kineziologickém (svalovém) testu a napište mi svůj názor na tuto metodu.
3) Napište krátký příběh o hledání vody s pomocí proutku.
3. hodina
Kyvadlo

Kyvadlem (pendlem) rozumíme v zásadě jakýkoliv drobný, ale těžší předmět zavěšený na ose z provázku nebo řetízku. V nouzi proto můžeme použít i prstýnek na kusu niti. Nejlepších a nepřesnějších výsledků ale nepochybně dosáhneme s kyvadlem, jehož materiál je nám blízký (například pokud máme rádi konkrétní druh kamene) nebo který je elektricky vodivý. Kyvadlo s ostrou špičkou také poskytuje přesnější a hlavně čitelnější výsledky.
Princip práce s kyvadlem spočívá v jemných podvědomých pohybech ruky. Pokud máme k dispozici odpověď třeba ve změti dávno zapomenutých vzpomínek, bez našeho vědomí tato informace vystupuje na povrch v podobě pohybů kyvadla. Někdy ale odpověď skutečně neznáme a osobně ji ani znát nemůžeme. Přesto ale kyvadlem můžeme požadovanou odpověď získat stejně jako u jakéhokoliv jiného způsobu věštění. Naše podvědomá mysl se natáhne až do kolektivního nevědomí a informaci tam pro nás získá. Často je ale problematické převést informaci z kolektivního nevědomí přímo do vědomí, proto zejména v začátcích své jasnovidné kariéry tyto pomůcky nejspíš budeme nutně potřebovat.
Než začnete pracovat s kyvadlem, měli byste požádat o ochranu při práci s kyvadlem, o zachování vaší nezaujatosti a poskytnutí správných odpovědí.
Formulace otázek
U každého náčiní si musíme nejprve zjistit, co znamenají jeho různé reakce, např. rotace kyvadla vpravo = ano, vlevo = ne. Pozor, může se to spontánně změnit, dobré je to občas otestovat.
Kyvadlu můžete pokládat otázky tzv. napřímo, které musí být zcela jasně formulovány tak, aby na ně mohlo kyvadlo odpovědět "ano" nebo "ne".
První otázky, které kyvadlu budete pokládat, by měly být takové, na které již znáte odpověď ("Jmenuji se Erika?").
Další možností je práce s kyvadlovými tabulkami. Tabulky se dají koupit nebo si je můžete vyrobit podle své potřeby. Bývají nejčastěji ve formě kruhu či půlkruhu. Kyvadlo zavěsíte nad střed této tabulky, položíte otázku a kyvadlo vám ukáže do výseče, kde se odpověď nachází. Pokud kyvadlo stojí nad středem nebo se nad ním stále otáčí, pak odpověď v tabulce není, nebo se odpověď nemáte dozvědět nebo jste položili špatně otázku.
Naprogramování kyvadla
Kyvadlo může vykonávat několik pohybů: pohyby kývavé – svisle směrem k vám, vodorovné zleva doprava; pohyby otáčivé – po nebo proti směru pohybu hodinových ručiček; dále kyvadlo může poskakovat na místě; nebo bude zarytě mlčet a ani se nehne.
Naprogramováním kyvadla je myšleno upřesnění komunikace mezi vámi a kyvadlem – tedy jak budete jednotlivé pohyby vyhodnocovat. Zde se názory liší. Máte dvě možnosti.
- buď kyvadlu ukážete, jaký má vykonávat pohyb pro odpověď ANO, jaký pohyb pro odpověď NE, jaký pohyb pro NEVÍM apod.
- nebo ho požádejte, aby vám samo ukázalo, jak bude odpovídat ANO, jak bude odpovídat NE, jak sdělí NEVÍM apod.
Kyvadlo nekomunikuje
Pokud vám kyvadlo neodpovídá, může být příčina např. někde zde:
- položili jste špatně otázku
- na otázku nelze jednoznačně odpovědět
- nemáte znát nyní odpověď
- něco ovlivňuje kyvadlo
- máte blok na práci s kyvadlem
Čerpala jsem z:
https://magicienne.webgarden.cz/rubriky/kyvadlo/prace-s-kyvadlem
3. úkol
1) Vytvořte si jednoduché kyvadlo, vyzkoušejte ho a napište, jak jste s ním pracovali.
2) Jak se dá kyvadlo programovat? Jak formulujeme otázky ke kyvadlu?
3) Pečlivě si vyberte několik druhů informací, které byste mohli zjišťovat pomocí půlkruhové tabulky a nakreslete ji. (Je třeba vyfotit ručně kreslený obrázek. Nad monitorem počítače asi pendlovat nebudete, že.)
4. hodina
Chiromantie
Chiromantie je vlastně čtení osudu z ruky. Pochází z Indie nebo Číny z doby 2000 let před naším letopočtem. V Číně do zkoumání dlaně přidali fyziognomické souvislosti, v Indii se asi kolem roku 1000 před naším letopočtem přidaly astronomické prvky. Zmínky o ní můžeme nalézt i ve Starém zákoně. Chiromantie pak postupovala přes Řecko a Řím, křesťanská církev ji už od svého počátku perzekuovala. Do nitra Evropy se rozšířila v průběhu 11.-18. st. a středověká alchymie k ní přidala symboliku prvků. V Paříži 19.st. pak chiromantie zažila boom. Zabýval se jí i Jung v souvislosti s pravo-levou symbolikou.
Každá čára na dlani má svůj význam - základní čáry na dlani se označují jako čára života, hlavy, srdce a osudu. Čtení z ruky se provádí na základě délky, hloubky a umístění těchto čar, a také podle navazujících vedlejších čar a jejich polohy. Kromě toho se zvažuje velikost a tvar prstů, jejich konečků, dlaně a celé ruky.
Význam má už stisk ruky. Pevný stisk značí sebevědomého člověka, leklá ryba potměšilou povahu, příliš silný stisk aroganci, roztažené prsty srdečnost a naopak přitisknuté uzavřenost.
V chiromantii tradičně znamená levá ruka osud, tedy s jakými podmínkami vstupujeme do života, pravá ruka pak změny a vývoj, tedy jak jsme s oněmi podmínkami naložili. Podobně pravá ruka má recesivní a pasivní, ženskou a intuitivní povahu, pravá dominantní a aktivní, mužskou a rozumovou povahu.
To ovšem platí POUZE U PRAVÁKA. Levák má samozřejmě tuto základní symboliku obrácenou. Kterou povahu (polaritu) člověk upřednostňuje, se pozná podle spletených prstů – který palec je nahoře.
V dlani najdeme prvky astrologické, alchymistické i psychologické. Z dlaně se věští na základě hloubky a tvaru jednotlivých čar, jejich vzájemné polohy a polohy v dlani, v kombinaci s pahorky z jejich vzájemné polohy… V dlani se taky mohou objevit obecné symboly.
Celá ruka
velké ruce značí dobráckou povahu, vytrvalost a smysl pro detail, malé ruce pudovost, citlivost a sklony k útočení. Široké jsou ruce pracovitého člověka a úzké zase člověka lenivého s talentem k diplomacii. Tvary ruky můžeme přiřadit k živlům:
čtvercová dlaň: obdélníková dlaň:
krátké prsty: země oheň
dlouhé prsty: vzduch voda
Prsty
se dělí na články, počítáno od špiček. Špičky prstů můžou mít různé tvary:
- kónické prsty (jako obvykle ukazováček) značí sklony k umění
- hranaté prsty (prsteníček) značí racionální povahu a smysl pro organizaci
- lopatkovité / paličkovité prsty (prsteníček) značí pragmatismus
- špičaté prsty (malíček) znamenají sklony k idealismu a útěkům od reality
Celkový tvar všech prstů má taky svůj význam: hranatý tvar – sklony k manipulátorství, kuželovitý tvar – sklony k mystice, oválný tvar – sklony utíkat před konflikty.
Čáry v dlani
U všech čar rozlišujeme tvary (rovná, obloukovitá, dvojitá, lomená, vlnkovaná, řetízkovitá, vidlice, trojzubec, klas, pero, chvost, čára šavlovitá, s tečkami, přerušovaná, s ostrůvky, s příčnými čárkami, s větvením…). Čáry dělíme na čtyři hlavní (život, hlava, srdce a osud) a mnoho vedlejších (čáry manželství, samaritánství, cest, intuice, ztrát, loajality…; Marsu, Slunce, Venušin pás…; mystický kříž, kříž osvobození, čtverec učitele, náramky a prsteny…) – viz obrázek.
Čára života
Životní čára neukazuje na délku života, jak se mnozí mylně domnívají, ale je obrazem radosti ze života, životní síly a vitality, poukazuje na fyzickou zdatnost a odolnost. Ideální čára života je jasně zřetelná, hluboká, bez přerušení a zlomů. Krátká čára života vypovídá o oslabení životní síly, které může být způsobeno nejen nemocemi, ale i nezájmem o druhé a celkovou nechutí do života. Dlouhá nepřerušovaná čára života je ideální. Značí radost ze života, spontánnost, pevné zdraví a schopnost snadno překonávat překážky.
Čára hlavy
Tato rýha vypovídá o našich zájmech, schopnostech, vnímavosti, inteligenci a potenciálu uplatnit se. Krátká čára hlavy značí nedostatek fantazie, který může být omezením pro jinak praktické schopnosti. Dlouhá rovná čára hlavy je znakem pevné vůle a odhodlanosti dosáhnout cíle i za cenu osobních obětí. Nepravidelná čára hlavy poukazuje na potíže se sebeprosazením a nízké sebevědomí. Čára hlavy připomíná řetěz v případě, že chybí schopnost jasně a logicky uvažovat, a to i při dlouhodobém stresu.
Čára srdce
Srdeční čára je spojena nejen se zdravotním stavem, ale také s emocemi. Čára srdce končící mezi ukazováčkem a prsteníčkem je obrazem vyrovnanosti, srdečnosti, spolehlivosti a v případě nepřerušení i pevného zdraví. Krátká čára srdce je znakem sobectví a tzv. „chození přes mrtvoly“. Dlouhá čára srdce směřující k ukazováčku je projevem idealismu a romantické duše. Čára srdce připomínající řetěz vypovídá o nestálosti citů, nedůvěře v druhé a silným sklonům k nevěře. S tím souvisí i menší čárky na malíkové hraně mezi čárou srdce a malíkem, jejichž počet naznačuje pravděpodobný počet manželských svazků.
Čára osudu
Tato čára se nevyskytuje u každého. Přítomnost čáry osudu sama o sobě ukazuje, že jde o osobu mající svůj život pevně v rukách. Čím začíná výše, tím později převezme osoba zodpovědnost za to, co se v jejím životě děje. Čára osudu může mít velmi rozličné tvary a odlišnosti a záleží na každé maličkosti, proto není jednoduché se v ní vyznat. Zakřivená čára osudu značí velké životní změny. Přerušená čára osudu hned ze začátku znamená, že se velmi brzy osamostatní nebo se v rodině stanou velké změny. Vystupující větve z čáry osudu směřující nahoru znamenají vzestup a vývoj. Vystupující větve z čáry osudu směřující dolů znamenají obrat k horšímu. Kolmé čáry protínající čáru osudu značí nečekané překážky.
Mnoho o ní se můžete dočíst zde:
https://marryangel.blog.cz/1108/chiromantie-co-poznate-z-rukou
https://www.pannacz.com/chiromantie.13/
Čerpala jsem z:
https://www.spektrumzdravi.cz/naucte-se-cist-z-ruky--1.-cast-cteni-z-ruky-pro-zacatecniky
4. úkol
1) Už vám někdy někdo vykládal z ruky? Jaké to bylo? Jestliže ne, chtěli byste?
2) Zkoušeli jste sami vykládat budoucnost z dlaně? Co si o tomto způsobu věštění myslíte? Pochopili jste ho?
3) Vyložte čáru života vedoucí až na kraj dlaně a asi ve dvou třetinách překříženou jinou čarou. Zkuste se trochu rozepsat při interpretaci.